dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

  |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   FOTOGALERIA   |   KONTAKT      |

   


Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o pięknej miejscowości Krynica Morska? O jej historii, o wspaniałych  tradycjach? Ciekawe miejsca, trasy turystyczne, zabytki... Wszystkie te i wiele innych, przydatnych turyście informacji takich jak adresy i telefony pogotowia, policji a także lokalizacje bankomatów, barów, restauracji, znajdziesz w naszym portalu.


Wystarczy kliknąć w menu po lewej stronie na interesujące Cię informacje.
 
 
 


 


Zalew Wiślany - beczka niekompetencji i łyżka nadziei

Bardzo polecam to musicie wiedzieć

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=31323

Dariusz Babojć
 


Nadesłał Pan Dariusz Babojć

Zalew Wiślany bez gospodarza

więcej

http://www.elblag24.pl/elblag,glos_ludu_zalew_wislany_bez_gospodarza,14984,0,0,0.html
 


Nie wszyscy wierzą w sens przekopu

Telewizja TVN podała informację, że nie wiadomo, czy dojdzie do przekopu Mierzei Wiślanej. Wypowiadał się Cezary Grabarczyk, nowy minister infrastruktury.

Minister Grabarczyk nie jest jedynym nieprzekonanym co do sensu tej inwestycji. Także opinie elblążan są podzielone. Oto jedna z nich:
     
     Mam nadzieję, że nowy minister rozpocznie urzędowanie od trafnych decyzji i nie dopuści do tego przedsięwzięcia. Apeluję o rozsądek i rozwagę. Już ponad rok temu pisałem i mówiłem, że Unia nie da funduszy na to bardzo kontrowersyjne przedsięwzięcie - sprawdziło się. Teraz kwota 417 mln zł ma zostać wygenerowana z budżetu państwa, czyli od wszystkich obywateli. Tylko po co to wszystko. A no po to, żeby uratować źle zainwestowane kilkadziesiąt milionów złotych w port morski w Elblągu (co jest największą parodią) - wizji iście z czasów PRL-u. Ale przekop nie będzie kosztował 417 mln zł! Należy przypuszczać, że kwota tego przedsięwzięcia wraz z całą infrastrukturą wyniesie miliard zł lub - jak kto woli - 250-280 mln euro. Następnie utrzymanie drożnego szlaku wodnego przez cały rok będzie należało do kogo? Utrzymanie szlaku, czyli pogłębianie, łamanie lodu zimą, ochrona brzegów, rowy, wały itd.
     
Apeluję o rozsądek i rozwagę. Jakie statki, skąd i po co mają wpływać do Elbląga (brak połączeń kolejowych)? Bardzo bym chciał wiedzieć, jakie założenie przyjęli zwolennicy oraz projektanci tego przedsięwzięcia, ile statków w skali miesiąca ma wpływać i wypływać z portu Elbląg. Toż ten przekop to prawdziwa syzyfowa praca. Czy zdajecie sobie sprawę, że średnia głębokość Zalewu Wiślanego wynosi 2,5 metra, a do portu Elbląg mają wpływać statki o zanurzeniu 4 metry! Elblągowi za 417 mln zł można zrobić nowe drogi, ścieżki rowerowe (takie prawdziwe), śliczne, bezpieczne i czyste plaże. Można zbudować prawdziwą replikę Osady Truso (oczywiście w Janowie) z wielkim parkingiem przy drodze nr 7, tak, by mógł się tam zatrzymać każdy podróżny. Wypromować szlak bursztynowy od gminy Rychliki przez Wysoczyznę Elbląską - z Kadynami, Tolkmickiem i Fromborkiem włącznie. Wtedy turystów będzie do nas przyjeżdżało tylu, co np. do Krynicy Morskiej.
 

Dariusz Babojć    


więcej: http://www.portel.pl/artykul.php3?id_akt=26681&id_dz=2